X
تبلیغات
تجهیزات پزشکی سینا طب گلوگاه - اتاق عمل دانش و فن

تجهیزات پزشکی سینا طب گلوگاه

sinatebco421@yahoo.com

 بیحسی اپی دورال

 برای انجام اعمال جراحی از روش های مختلف بیهوشی استفاده می شود،یکی از روش های ایجاد بی دردی بیحسی اپی دورال است.جهت انجام بی حسی اپیدورال بیمار در وضعیت نشسته یا خوابیده به پهلو(Lateral Decubitus)قرار گرفته و پوست ضدعفونی شده و سوزن (Tuohy17 or 18Gauage)از میان برآمدگی پوستی حاصل از تزریق حس بر موضعی به فضای بین مهره ای کمری تعیین شده فرو برده می شود.روش رایج تشخیص فضای اپیدورال,روش از دست رفتن مقاومت (Loss Of Resistance)است. 


ادامه مطلب
ارسال شده در تاريخ سه شنبه ششم دی 1390- علی اکبر خادملو

آرتروسکوپی 
   آرتروسکوپی یک درمان جراحی است که از دهه های پیش متداول شده و امروزه به توسط متخصصین ارتوپدی در موارد مختلفی از آن استفاده میشود. این روشی برای دیدن داخل مفصل است. Arthro به معنای مفصل و scopy به معنای دیدن است. در واقع یک آرتروسکوپ یک مفصل بین است. پزشک معالج با دیدن داخل مفصل میتواند بسیاری از بیماریهای آنرا تشخیص داده و میتواند اقدام به درمان جراحی بعضی از آنها از طریق آرتروسکوپ کند. در کل دنیا هر سال حدود چهار میلیون آرتروسکوپی زانو انجام میشود.


ادامه مطلب
ارسال شده در تاريخ سه شنبه بیست و ششم مهر 1390- علی اکبر خادملو

لاپاراسكوپی 

  

   لاپاراسكوپی كم تهاجمی ترین اقدامی است كه به عنوان یك ابزار تشخیصی و یك اقدام جراحی برای بررسی و معاینه اعضای شكمی و لگنی، و یا قفسه سینه، سر و یا گردن انجام می شود. با انجام لاپاراسكوپی هم چنین می توان نمونه های بافتی را برای انجام نمونه برداری جمع آوری كرد، هم چنین كاربرد توأم آن با سایر روش های درمانی می تواند در درمان بدخیمی ها نیز نقش داشته باشد. از آن برای برخی اقدامات قلبی و عروقی نیز می توان استفاده كرد.


ادامه مطلب
ارسال شده در تاريخ سه شنبه ششم اردیبهشت 1390- علی اکبر خادملو

ربوت جراح

    بشر همواره به فكر ساختن موجودي دقيق‌تر و قوي‌تر از خود بوده است تا بتواند براي انجام كارهايش او را به خدمت بگيرد. در كتاب‌ها و فيلم‌ها مي‌توان نمونه‌هاي گوناگوني از اين موجودات را مشاهده كرد. از ربات‌هاي انسان نماي كتاب‌هاي علمي تخيلي آيزاك آسيموف در سال 1950 گرفته تا نام‌هاي آشنايي همچون2D2R وPO3C در جنگ ستارگان در 1970 و ربات‌هاي پيشرفته ترميناتور. 


ادامه مطلب
ارسال شده در تاريخ شنبه دوم بهمن 1389- علی اکبر خادملو

ویترکتومی

  ویترکتومی توسط جراح و متخصص چشم انجام می شود و نوعی از جراحی چشمی است که برای درمان برخی از اختلالات شبکیه و زجاجیه بکار می رود.شبکیه بافت حساس به نور در قسمت عقب کره چشم است.زجاجیه ماده شفاف و ژله ای است که بخش میانی چشم را پر میکند.در طی این جراحی، زجاجیه تخلیه شده و معمولا" با یک محلول BSS جایگزین میشود.


ادامه مطلب
ارسال شده در تاريخ شنبه چهارم دی 1389- علی اکبر خادملو

عمل لاپاراسکوپی

اعمال جراحی با برش های متفاوتی همراه است.متخصصین علوم برای این کار تدابیری اتخاذ کردند تا با حداقل آسیب به تمامیت پوست و ارگانهای بدن به هدف درمانی برسند یکی از این روش ها جراحی اندوسکوپیک است. با پیشرفت تکنولوژی و دنیای دیجیتال رفته رفته موفقیت های عظیمی بدست آمد .بدین شکل عمل های لاپاراسکوپی خیلی سریع جای عمل با برش های بزرگ را می گیرد.در عمل لاپاراسکوپی با عبور لوله های باریکی به نام تروکار و عبور وسایلهای جراحی از قبیل نور، دروبین، پنس و قیچی تمام مراحل عمل در درون شکم و بدون برش وسیع و با بزرگنمایی محل عمل در مانیتور انجام می شود.


ادامه مطلب
ارسال شده در تاريخ جمعه دوازدهم شهریور 1389- علی اکبر خادملو

سينوس پيلونيدال Pilonidal sinus

تعریف

  واژه پیلونیدال به معنی Nest of hairs (آشیانه‌ای از موها)است. کیست پیلونیدال یا سینوس پیلونیدال یک کیسه کوچک پوستی حاوی مو در قسمت پایین کمر است. در جنگ جهانی دوم به نام بیماری رانندگان جیپ معروف بود. این کیست به صورت یک منفذ پوستی کوچک نمایان شده و گاهی چیزی بیش از یک فرورفتگی حاوی چند موی پیچیده نیست. بیماری پیلونیدال به شکل یک آبسه حاد یا سینوس تخلیه شونده در انتهایی ترین نقطه ستون فقرات یعنی ناحیه ساکرو کوسیکس (خاجی دنبالچه ای) بروز می‌کند.


ادامه مطلب
ارسال شده در تاريخ سه شنبه هشتم تیر 1389- علی اکبر خادملو

  چراغ سيالتيك Surgical Light


  مناسب ترین چراغ برای اتاق عمل چراغ سیالتیک است،چراغي كه براي نوري كه روي محل جراحي ايجاد مي كند بسيار حائز اهميت مي باشد و داراي انواع مختلف مثل چراغ هاي تك قمره، دو قمره ،سه قمره كه مي توانند قسمت هاي مختلف را روشن كنند.در چراغ هاي سيالتيك نور و طول موج چراغ ها با چراغ هاي معمولي متفاوت است.ويژگي مهم اين چراغ ها داشتن نور سرد مي باشد تا در هنگام جراحي دماي اتاق بالا نرود.این چراغ ها به آسانی جابجا می شوند؛ گردش كامل بازو (360 درجه) ، قابل شستشو و غیرقابل اشتعال است و ديگر اينكه هيچ سايه اي روي محل جراحي نداشته باشد.براي از بين بردن سايه در بعضي چراغ هاي چند قمره (شدت روشنايي هر قمر ازلوکس ۹۰۰۰۰ الي 160000) زاويه ي تابش لامپ را به گونه اي تنظيم مي كنند كه در ايجاد سايه ممانعت نمايد و در چراغ هاي تك قمره از سيستم آينه اي براي اين منظور استفاده مي شود.قابليت حركت به سمت بالا و پايين براي قرار گرفتن در محل مناسب از ديگر ويژگي هاي اين چراغ ها است. چراغ‌های سيالتيک در دومدل‌ ثابت و پرتابل وجود دارد و  چراغ سيالتيك را میتوان مجهزبه سيستم دوربين و مانيتورينگ نمود.

استفاده از سيستم تك لامپ، حذف سايه، حرارت پايين و استفاده حداقل از انرژي برق – مجهز به لامپ يدك و سيستم اتوماتيك جايگزيني لامپ يدك با لامپ اصلي توسط موتور در 3/0 ثانيه –سيستم نور با گرماي كم (حداكثر 2 درجه سانتيگراد در ناحيه گردن جراح) –عمق فوكوس بال (70 سانتيمتر) –گردش كامل بازوه (360 درجه) و تنظيم بسيار آسان .

چراغ‌هاي سيالتيك اتاق عمل يك قمره – دو قمره و سه قمره ( شدت روشنايي هر قمر از 35000 الي 160000) به همراه سيستم دوربين و مانيتورينگ و مدل پرتابل Sola300 - Sola500 استفاده از سيستم تك لامپ Stand by، حذف سايه، حرارت پايين و استفاده حداقل از انرژي برق

مجهز به لامپ يدك و سيستم اتوماتيك جايگزيني لامپ يدك با لامپ اصلي توسط موتور در 3/0 ثانيه

سيستم نور با گرماي كم (حداكثر 2 درجه سانتيگراد در ناحيه گردن جراح) – عمق فوكوس بالا (70 سانتيمتر) –و تنظيم بسيار آسان

  مکانهای مورد استفاده علاوه بر اتاقهای عمل:

      اتاق معاینه ؛ endoscopic and  dermatological examinations

      بخش مراقبت های ویژه     Post wound treatment and minor procedures

      بخش دیالیز؛دسترسی به عروق جهت فرایند دیالیز

 

ارسال شده در تاريخ سه شنبه چهارم خرداد 1389- علی اکبر خادملو

  کپنوگراف چیست؟

نام اختصاری: مانیتورینگ CO2 اشباع شده، End Tidal CO2 (ETCO2)

 کپنوگراف به چه معنی است؟

 Capno : دی اکسید کربن Graph : صفحه نمایش جهت خواندن و ثبت کردن

برای چه به کار می‌رود؟

کپنوگراف میزان گاز CO2 در حجم هوای اشباع شده از ریه های بیمار را نشان می‌دهد.

فیزیولوژی :

 سلول های بدن انسان نیاز به اکسیژن دارند، و این اکسیژن توسط خون به آنها می‌رسد. O2 به سلول ها تحویل داده می‌شود و پس از مصرف آن به وسیله سلول ها، گاز CO2 سمی تولید شده با گردش خون خارج می‌شود. خون، گاز CO2 را به سمت مویرگ های موجود در ریه ها هدایت کرده تا در بازدم های بعدی به فضای خارج فرستاده شوند.

چگونه کار می‌کند؟

دو نوع کپنوگراف به نام هایMain stream و Side stream وجود دارد. کپنوگراف های Main stream دارای یک سنسور CO2 هستند، که به یک تعدیل کننده راه هوائی متصل شده است. این تعدیل کننده بین تیوب مربوط به داخل نای بیمار و جریان هوائی ونتیلاتور قرار می‌گیرد. سنسور از یک منبع نوری، یک واحد نمونه گازی و یک فیلتر برشی چرخ مانند مرتبط با آشکازساز نوری تشکیل شده، که وظیفه فرستادن نور مادون قرمز(Infra red) از طریق تعدیل کننده را به عهده دارد. نور مادون قرمز توسط CO2 در جریان هوای بیرون رونده جذب می‌شود. هر چه میزان گاز CO2 بیشتر باشد، میزان نور مادون قرمز بیشتری جذب شده و نور کمتری به آشکار ساز می‌رسد. در این صورت سیگنال تولید شده به کپنوگراف فرستاده می‌شود، تا نمودار مربوطه بر روی صفحه نمایش ترسیم شود. کپنوگراف های نوع Side stream از گاز موجود در مسیر هوایی از طریق یک لوله کوچک نمونه برداری می‌کنند در مکانی مشابه با محل قرارگیری سنسور کپنوگراف Main stream تمامی اندازه گیری ها و پردازش سیگنال در درون خود کپنوگراف Side stream به روشی مشابه کپنوگراف Main Stream انجام می‌شود.

 منبع: ماهنامه مهندسی پزشکی

ارسال شده در تاريخ یکشنبه پنجم اردیبهشت 1389- علی اکبر خادملو

انواع فتق (hernia)

  فتق (hernia) شامل بیرون زدگی یک ارگان، بافت یا بخشی از یک ارگان از طریق ساختاری که به طور طبیعی آن را در بر می گیرد می باشد. اغلب هرنی ها در خارج از محوطه صفاق ایجاد شده و همیشه دارای ساک و یا کیسه می باشد.هرنی ها، غالباً زمانی که یک قسمت از روده به علت ضعف مادرزادی یا اکتسابی عضلات شکم بیرون می زنند، در حفره شکمی ایجاد می گردند. هرنی ها در هر سن و جنسی می توانند اتفاق بیافتند. حدود 700000 عمل ترمیم هرنی اینگوئینال سالانه در ایالات متحده انجام می گیرد. هرنی های اینگوئینال غیرمستقیم، که شایع ترین نوع هرنی هستند غالباً در مردها اتفاق می افتند. هرنی های اینگوئینال مستقیم، غالباً در افراد مسن تر به چشم می خورند. هرنی های برشی یا ونترال غالباً در بیمارانی که بعد از جراحی، زخمشان خوب بهبود نیافته است اتفاق می افتد. بیماران چاق یا باردار، بیشتر احتمال ابتلا به فتق نافی را دارند.                              


ادامه مطلب
ارسال شده در تاريخ جمعه سیزدهم فروردین 1389- علی اکبر خادملو

بیهوشی در ایران باستان

 آشکار است که عمل جراحی در صورتی امکان دارد که ابزار بی هوشی در دسترس باشد. اگر يک عمل سطحی کوچک بدون بی هوشی وآن هم به سختی انجام گيرد، برای شکاف های بزرگ شدنی نيست.

در ايران باستان «می» يا شراب، يکی از ابزارهای بی هوشی بوده است يعنی به راستی کار «نارکوز» را انجام می‌داده است. امروز در اثر آزمايش و بررسی پی برده ايم که می يا شراب به گونه ميانگين، در بر دارنده ی ۳۰ درصد الکل است و همچنين ثابت شده است هنگامی که ميزان الکل در يک ليتر خون به سه سانتيمتر مکعب برسد در فرد نشانه تحريک شادی و غم پديد می‌آيد ولی اگر ميزان الکل خون بالا تر رود و به ۵ سانتی‌متر مکعب در يک ليتر برسد. مستی کامل و خواب ‌آورد است ولی گمان می رود که برای جراحی بسنده نباشد و در ايران باستان داروی بی هوشی نيز وجود داشته است.

در اوستا از گياهی به نام بنگ که در زبان پهلوی به گونه منگ در آمده، نام برده شده که معنی نام آن «بی هوشی» است. چنان که در "ارتای ويراف نامک"، باب ۲بند ۳ آمده است:

«هنگام شاهنشاهی اردشير بابکان

موبدان موبد ارتای ويراف در

اثر نوشيدن چند جام پياپی می‌ آميخته با منگ

شتاسپان به خواب و بی هوشی گراييد و به گردش مينوی پرداخت».

از اين گياه بنگ، گذشته نگاران بيگانه نيز ياد نموده‌اند؛ هردوت در سده پنجم پيش از ميلاد می‌نويسد:

«نژاد سکيت‌‌ها تيره‌ای از ايرانيان، از گياه کانابيس دانه برگيرند و به زير چادرهای نمدی خود خزند و آن را روی سنگ گداخته ريزند آن چنان که دود از آن ها برخيزد و به اندازه‌‌ای بخار پراکند که بخار هيچ گرمابه‌ای به پای آن نرسد. سکيت ها در اثر اين بخار به خروش و شادمانی آيند و از هر گرمابه‌ای برای آن ها بهتر است».

در سده نخست ترسايی پلی نيوس يکی ديگر از گذشته نگاران يونانی می‌نويسد:

«در بلخ و کرانه رود بوريس، "تنس" گياه شگفت‌آوری است که اگر آن را با مرمکی و شراب آميزند چون خورند چيزهای شگفت‌آميز به تصور آن ها آيد و از خود بی خود شوند تا اين که معجونی از ميوه کاج و فلفل آميخته با شراب خرما و عسل بخورند و به حال آيند».

به گمان بسيار گياه شگفت ‌آميز پلی نيوس همان «کانابيس» باشد که هردوت از آن ياد کرده است. گياه «کانابيس» دو تيره‌ی مهم دارد: يکی «کانايس آنديکا» و ديگری «کانابی ساتيوا» که اين دومی همان «کنف»است که تخم‌ آن را شاهدانه گويند و در پهلوی شهدانک شده و سکرآور است.

به دو انگيزه «کانابيس» همان بنگ اوستايی است:

۱ـ تخم «کانابيس»، شهدانه نيز سکرآور است و در تازی بذرالبنج، يا تخم بنج يا بنگ گويند.

۲ـ اين که لفظ«کانابيس» در زبان های اسلاو تقليدی از سکيت ها همانند بنک است چنان که در روسی، پنکه و در لهستان، پينکا و در چک اسلواکی، پنک گويند و همه يادآور واژه بنگ اوستايی است. پس بنگ همان است که در خداینامک بارها به نام داوری بيهوشی ياد شده چنان که فردوسی آورده است:

 

بفـرمـود تـا داوری هـوش ‌بـر در افکنـده در جام می چـاره‌گـر

بدادند و چون خورد بی هوش گشت تو گفتی که بی ‌جان و بی‌توش گشت

 

همچنين در شاهنامه از گياه بنگ نامبرده شده است چنان که فردوسی آورده است:

به افسون سبک سوسن تيـز چـنگ بـه جام می‌افکند يک پـاره بنگ

چون آن جام را خورد شد مست مـرد ورا بنگ و می سخت بی هوش کر

ارسال شده در تاريخ چهارشنبه بیست و ششم اسفند 1388- علی اکبر خادملو

ماشين بيهوشي

  انواع مختلف ماشین بیهوشی وجود دارد اما اساس کار همه یکسان است.  ماشين بيهوشي شامل: منبع گازهاي تحت فشار-روش اندازه گيري و آزاد ساختن گازها-راه تبخير داروهاي بيهوشي بخار شدني-تجهيزاتي براي تحويل بخارات و گازها به بيمار(سيستم تنفسي)وسايلي براي تصفيه گازهاي بيهوش كننده و آلارم هايي جهت نشان دادن رهايي تركيبات هيپوكسيك مي باشد.


ادامه مطلب
ارسال شده در تاريخ چهارشنبه دوازدهم اسفند 1388- علی اکبر خادملو

داروهای بیهوشی

 داروهای بیهوش کننده سبب ایجاد بی‌دردی، از بین رفتن هوشیاری، شل شدن عضلات و فعالیت رفلکسی شده و این عمل را با تضعیف سیستم اعصاب مرکزیCNS  به طور غیر انتخابی و برگشت پذیر انجام می‌دهند


ادامه مطلب
ارسال شده در تاريخ چهارشنبه دوازدهم اسفند 1388- علی اکبر خادملو

روش درمان در ارتوپدی

 درمان غیر جراحي

آتل بندي وگچ گيری

اسپلينت ها و آتل بندي درمواری که لازم است عضو بيمار بيحرکت گردد بکار ميروند.


ادامه مطلب
ارسال شده در تاريخ جمعه دوم بهمن 1388- علی اکبر خادملو

پیچ خوردگی مچ پا (Ankle sprain):

پیچ خوردگی مچ پا شایع ترین آسیب در مچ پا می باشد بین 70 تا 80 درصد موارد رباط های :ATFL (Anterior talofibolar lig) وPTFL (posterior lig)  و یا CFL (Calcanofibolar lig) در گیر می شوند که از این سه بیشترATFL  بیشتر در معرض خطر می باشد و رتبه های بعدی به رباط های,Calcano-cuboid Calcanofibolar ,Bifurcate lig و (Syndesmosis) Tibio fibular  داده می شود .قسمت هایی از رباط دلتویید نیز ممکن است آسیب ببیند ولی در بیشتر مواردEversion  قوی موجب Avulsion در قوزک خواهد شد و کمتر خود رباط آسیب می بیند .


ادامه مطلب
ارسال شده در تاريخ پنجشنبه چهاردهم آبان 1388- علی اکبر خادملو

اصول علمی در ساکشن راه هوایی
    ساکشن تراشه، روشی برای تمیز کردن راه هوایی از ترشحات ، در بیمارانی که به دلیل کاهش سطح هوشیاری و ضعف عضلات تنفسی قادر به انجام سرفه و تخلیه ترشحات خود نبوده و همچنین در بیمارانی که دارای راه هوایی مصنوعی مثل لوله تراشه و تراکئوستومی هستند می باشد.(در مورد اخیر توضیح به این صورت است که : وجود لوله تراشه به عنوان جسم خارجی موجب تحریک ترشح موکوسی شده و چون هنگام سرفه موثر بایستی حنجره بسته شده تا با افزایش فشار داخل قفسه سینه ترشحات به خارج پرتاب شود . لذا این بیماران قادر به انجام سرفه موثر نبوده و نیازمند ساکشن هستند .)
این پروسیجر بایستی به صورت استریل و استاندارد و توسط افراد باتجربه انجام شود تا موجب بروز عوارض برای بیمار و به تاخیر انداختن روند بهبودی بیماران نشود .
نکته قابل توجه دیگر اینکه ساکشن باید PRN باشد و به صورت یک کار روتین انجام نشود .
وسایل کار
سندساکشن (قطر آن یک دوم قطر داخلی لوله تراشه باشد ) – دستکش استریل و یکبار مصرف – عینک محافظ – سرم نرمال سالین استریل جهت شستشو – سرنگ حاوی 10 تا 15 سی سی نرمال سالین استریل – آمبوبگ – اکسیژن – منبع ساکشن .
روش کار
چنانچه بیمار هشیار است مانند هر پروسیجر دیگری روش کار را برای وی شرح دهید .
دست ها را بشویید ، منبع ساکشن و تمامی وسایل موردنیاز را آماده کنید . عینک بزنید .
بیمار را هایپرونتیله کنید (اگر در زیر رسپیراتور می باشد تعداد 3 تا 6 تنفس با اکسیژن 100 % بدهید و یا با آمبوبگ اکسیژن بدهید)
دستکش استریل را در دست غالب کرده و با دست دیگر کاتتر ساکشن را به رابط وصل کنید .
در حالی که ساکشن کلمپ می باشد آن را وارد لوله تراشه بیمار کنید و با زاویه دورانی 360 درجه در حالی که کاتتر را خارج می کنید ساکشن را انجام دهید .
مدت ساکشن نباید بیشتر از 10 تا 15 ثانیه باشد چون باعث هایپوکسمی و آریتمی می شود .
در مواردی که ترشحات بیمار غلیظ و چسبناک است مقدار 10 تا 15 سی سی نرمال سالین را داخل راه هوایی ریخته بیمار را هایپر ونتیله کنید ، ساکشن را ادامه دهید .
پس از اتمام ، مجددا بیمار را هایپر ونتیله نمایید و در صورت لزوم مراحل بالا را تکرار نمایید .
پس از اتمام و در فواصل کار سر کاتتر را با نرمال سالین استریل شستشو دهید .
پس از ساکشن تراشه، با همان کاتتر، ساکشن دهان را انجام دهید . ( در بیماری که لوله تراشه دارد و همواره کاف آن پر می باشد اغلب ترشحات دهانی و حلقی تجمع پیدا می کنند و نیازمند ساکشن هستد )ساکشن دهان به روش تمیز انجام می شود و دهان از نظر وجود هر نوع زخم و اسیبی بررسی می شود و در پایان کاتتر و دستکش را معدوم کنید .

عوارض ساکشن
    به علت جذب اکسیژن توسط کاتتر!هایپوکسمی   در حین عمل ساکشن کردن رخ می دهد که با هایپر ونتیله کردن بیمار قبل و بعد از پروسیجر عارضه به حداقل می رسد .
 به علت تحریک واگ ضمن ساکشن کردن ،!+ آریتمی  گاهی برادی کاردی و ارست قلبی رخ
می دهد . شایع ترین آریتمی حین ساکشن که ناشی از هایپوکسمی است تاکی کاردی و اکستراسیستول های بطنی است و حتما بایستی حین ساکشن، بیمار مانیتورینگ دقیق شود .
  در مواردی که فشار منفی ساکشن از 120 میلی متر!خونریزی از راه هوایی  جیوه بیشتر باشد دیواره راه هوایی تروماتیزه شده و خونریزی می کند که کنترل فشار منفی ساکشن اهمیت دارد .
 در اثر تحریک!+اسپاسم برونش  دیواره راه هوایی با نوک کاتتر که بیش از اندازه وارد راه هوایی بیمار شده رخ می دهد . توجه نمایید که در بالغین کاتتر نباید بیش از 45 سانتی متر و در موارد تراکئوستومی 20 تا 30 سانتی متر وارد راه هوایی بیمار شود و چنانچه درحین ساکشن کردن بیمار سرفه کرد ، بلافاصله کاتتر را خارج نمایید .
 اولین منبع عفونت ریه و تراشه بیمار، خود!+ عفونت  دهان بیمار است که در اثر عدم رعایت نکات کنترل عفونت یا تکنیک آسپتیک رخ می دهد .
 که به دلیل فشار زیاد ساکشن یا ساکشن!+ اتلکتازیس  طولانی مدت و یا استفاده از کاتتر خیلی بزرگ  رخ می دهد اغلب وضعیت آناتومی ریه به صورتی است که کاتتر وارد برونش راست می شود ، به همین جهت توصیه می شود موقع ساکشن برونش راست ، سر و شانه ها به طرف چپ و موقع ساکشن برونش چپ سر و شانه ها به طرف راست چرخانده شود .


 نکته قابل توجه دیگر اینکه در مواردی که ترشحات رقیق و به آسانی خارج می شود نباید نرمال سالین داخل راه هوایی بیمار ریخت چون موجب تحریک مخاط و افزایش ترشحات می شود ، فقط در مواردی که ترشحات غلیظ و چسبناک هستند ، مجاز به ریختن 10 تا 15 سی سی نرمال سالین استریل در داخل لوله تراشه هستیم چون ریختن حجم بیشتر موجب پوشاندن سطح آلوئول و کاهش تبادلات گازی میشود .
منبع : برونر

ارسال شده در تاريخ سه شنبه چهاردهم مهر 1388- علی اکبر خادملو

پالس اکسی متر


 

  بر اساس استانداردهای جراحی ایمن قبل از شروع جراحی اطمینان از وجود دستگاه پالس اکسیمتری از اولویت های مهم میباشد . پالس اكسي متر از رايج‌ترين سيستم‌هاي اندازه‌گيري ميزان اكسيژن خون می باشد. آناليزور گازهاي خون به صورت ‏Invitro‏ ميزان ‏PO2‎‏ را اندازه‌گيري مي‌كند. ‏CO‏ اكسي متر نيز به صورت ‏Invitro‏ ميزان‌ ‏SaO2‎‏  (در صد اشباع اكسيژن شرياني) را اندازه‌گيري مي‌كند. مزيت اين دو روش دقت بالاي آنها است و معايب آنها در تهاجمي بودن و اندازه‌گيري غير همزمان (‏offline‏) است. در صورتيكه سيستم پالس اكسي متر به صورت ‏online‏ و غير تهاجمي تخمين مناسبي از درصد اشباع اكسيژن خون - ‏SpO2‎‏ - را محاسبه مي‌كند. از همين رو اين سيستم كاربرد كلينيكي وسيعي در مانيتورينگ ميزان اكسيژن خون بيمار پيدا كرده است.
اصول كلي پالس اكسي متري
  مكانيزم انتقال اكسيژن در بدن
قبل از آنكه به بررسي چگونگي انتقال اكسيژن در بدن بپردازيم، دو كميت اساسي را كه در اين مبحث نقش مهمي دارند تعريف مي‌كنيم: فشار جزئي گاز در يك مخلوط عبارت است از: فشارمتوسط مخلوط × نسبت مولي آن گاز. به عنوان مثال فشار جزئي اكسيژن ‏PO2‎، در هواي عاري از بخار آب در سطح دريا برابر است با: ‏mmHg‏ 160 =21/0×760. ‏
كميت دوم درصد اشباع اكسيژن خون است. كه عبارت است از: نسبت اكسيژن موجود در حجم معيني از خون به حداكثر مقدار اكسيژني كه مي‌تواند وارد آن حجم از خون شود. اين كميت باSO2‎‏ نمايش داده مي‌شود. ‏
اين سيستم از چهار قسمت اصلي تشكيل شده است: ريه‌ها، قلب، رگهاي خوني و بافت‌هاي مصرف كننده وظيفه اصلي ريه‌ها، انتقال اكسيژن موجود در هواي دمي به خون است. اين عمل در حبابچه‌ها انجام مي‌شود. اكسيژن در ديواره حبابچه به داخل خون شرياني نفوذ مي‌كند.نيروي محرك اين انتقال، اختلاف بين فشار جزئي اكسيژن در حبابچه‌ها و خون شرياني است.

 

 


ادامه مطلب
ارسال شده در تاريخ جمعه سی ام مرداد 1388- علی اکبر خادملو
الکتروسرجری؛ الکتروکوتر(ECU)
 

   همزمان با پیشرفت های تکنولوژی،روش ها و فنون جراحی نیز با اهداف فراهم کردن انجام جراحی ایمن شکل گرفت.در این خصوص ابزارهای جراحی از اهمیت بسزایی برخوردار است. یکی از این ابزاز ها دستگاه الکتروکوتر می باشد. ابزار جراحی الکتریکی جهت ایجاد برش وجلوگیری از خونریزی در اتاق عمل کاربرد وسیعی دارد به طوریکه در خونریزیها برای ایجاد لخته ،بریدن و شکافتن بافتها و نابود نمودن بافت به روش سوزاندن کار می رود.این کار توسط اعمال جرقه های الکتریکی میان پروب و بافت که موجب تمرکز گرما وحرارت در محل مورد نظر ونابودی بافت می شود،انجام می گیرد. مزایای استفاده از چاقوی برش الکتریکی نسبت به یک چاقوی برش مکانیکی ،یکی امکان انعقاد هم زمان با برش و دیگری جلوگیری از پراکنده شدن سلولهای بیمار به بافتهای اطراف است که مزیت بزرگی به شمار می آید. این وسیله در ابتدا فقط برای عمل انعقاد بافت جهت جلوگیری از خونریزی مورد استفاده قرار می گرفت،ولی در حال حاضر جهت برش بافت یا برش و انعقاد هم زمان مورد استفاده قرار می گیرد. در برش الکتریکی ، جریانی از بدن بیمار عبور نمی کند، بلکه نوک پروب از طریق عبور یک جریان الکتریکی از سیم با مقاومت بالا گرم می شود سپس گرمای انتقال یافته از نوک پروب به بافت ،باعث برش یا انعقاد آن می شود که به شکل پروب مورد استفاده بستگی دارد. الکتروکوتر یا یا برش دهنده الکتریکی از یک پروب یا تیغه الکتریکی جهت برش بافت و انعقاد آن برای کنترل خونریزی بطور همزمان استفاده می کند. بیشترین کاربرد آن در کنترل و جلوگیری از خونریزی حین اعمال جراحی چشم،صورت،جراحی پلاستیک و ترمیمی است. جلوگیری از خونریزی حین عمل جراحی علاوه بر آنکه برای بیمار امری ضروری وحیاتی است،به جراح امکان می دهدتا ساختارهای بافت تحت عمل را براحتی مشاهده نماید. الکتروکوترهای خاص در جراحی های پوست و زنان مورد استفاده قرار می گیرند.


ادامه مطلب
ارسال شده در تاريخ دوشنبه دوازدهم مرداد 1388- علی اکبر خادملو

     کشش "تراکشن traction"

جهت حفظ و ارتقاء سلامتی پس از آسیب به ارگان های بدن کادر درمان روش های مختلفی دارند در آسیب های اندام یکی از روش های درمان اعمال کشش روی اندام است.


ادامه مطلب
ارسال شده در تاريخ چهارشنبه هفتم مرداد 1388- علی اکبر خادملو


سطوح خدمات اتاق عمل

   اتاق عمل قسمتی از بیمارستان یا مراکز درمانی است که برای انجام جراحی در نظر گرفته می شود . اتاق عمل بعنوان یکی از مهمترین مراکز تولید درآمد بیمارستان قلب تپنده بیمارستان نیز نام گرفته است به گونه ای که ادامه کار اتاق عمل بطور منظم موثر می تواند باعث حفظ بقای اقتصادی بیمارستان شود . از سوی دیگر تاثیر عمده گردش کار در اتاق عمل بر روی کارکرد بیمارستان بعضا" باعث اصرار بر ادامه کار اتاق عمل ، علی رغم نامساعد بودن شرایط کار ونبودن استانداردهای لازم توسط مسئولین بیمارستان می شود . این پدیده اولا" باعث افت کیفیت ارائه خدمات به بیماران در اتاق عمل شده ثانیا" باعث آسیب پذیری قانونی پزشکان شاغل در اتاق عمل و مسئولین بیمارستان در صورت بروز عوارض ناخواسته می گردد . بنابراین لازم است در زمینه تعریف استانداردهای اتاق عمل در زمینه های فضا ( شامل ابعاد ، ارتباطات ، فضاهای جنسی مورد نیاز ) تاسیسات ، تجهیزات ( شامل سرمایه ، نیمه مصرفی و مصرفی و اداری ) و پرسنل مورد لزوم اقدام اساسی صورت گیرد .
   مشخصات هر اتاق عمل در مراکز بیمارستانی و نیز تعداد اتاقهای عمل وابستگی تامی به تعداد جمعیت تحت پوشش، تعداد تخت های بستری جراحی در رشته های مختلف بیمارستان تعداد عملهایی که بطور متوسط در سال انجام می شود درصد اعمال جراحی که بصورت سرپایی انجام می شوند ، ساعت کار اتاق عمل و آموزشی و غیر آموزشی بودن آن دارد .
    بر اساس طرح سطح بندی خدمات بهداشتی  ـ درمانی کشور حداقل استانداردهای مورد نیاز اتاقهای عمل بر اساس جمعیت تحت پوشش و فاصله تا مرکز درمانی مجاور تعریف شود . بدیهی است در مورد تعداد اتاق عمل مورد نیز هر مرکز اظهار نظری نخواهد شد و مشخصات مورد نیاز یک واحد اتاق عمل ذکر می شود . از طرفی در مورد امکانات و تجهیزات لازم در مراکز آموزشی ـ درمانی حسب مورد تذکر داده می شود .
از سوی دیگر در مورد مراکز درمانی تحت عنوان جراحی های محدود در شهرها می بایست  سطحی جداگانه تعریف شود بدین معنا که این مراکز بدون داشتن امکانات بستری ( Day  Case  Surgery ) بیماران امکان انجام اعمال جراحی تحت بیهوشی عمومی داشته باشند . امکانات لازم برای این مراکز تحت سرفصل جداگانه مطرح می گردد . 

بر این اساس سطوح تعریف شده برای اتاق عمل به قرار زیر خواهد بود :

سطح خدمات اتاق عمل

سطح مرکز درمانی

سطح 1

الف : مرکز درمان بستر
ب : مرکز جراحی های محدود

سطح 2

بیمارستان شهرستان

سطح 3

بیمارستان ناحیه ای

سطح 4

بیمارستان منطقه ای

سطح 5

بیمارستان قطبی

سطح 6

بیمارستان کشوری

 

با توجه به اینکه طرح تعیین شاخص های استاندارد سازی اتاق عمل بر اساس سطح بندی خدمات درمانی برای اولین بار در کشور صورت می گیرد بروز اشکالات در این شاخص ها اجتناب ناپذیر است. 

ارسال شده در تاريخ جمعه چهارم اردیبهشت 1388- علی اکبر خادملو
  • پاساد
  • راهی به سوی آسمان